Tuesday, April 30, 2013

#2 part 2

I have heard a number of people say that the food requirements whilst part of 12wbt is expensive.  My thoughts immediately go to "how can meat, fruit and veges be expensive".  Sure fresh strawberries are around $5-6 at the moment, but they are out of season so you would expect them to be dear.

So, in order to get a true measure of the food costs, as of today I have set myself up a spread sheet to track how much I actually spend on food stuffs.  Today at the supermarket (large chain) I spent $115.  That's for 6 dinners for 4 people.  I have already worked out a meal plan for the next week and checked what I had on hand so I knew what to buy.  Breakfasts and lunches are already taken care of as I have enough of those sorts of foods already.  That $115 also includes fruit, etc. for calisthenics tonight - our family is on fruit duty.  The girls will be getting fruit, rice crackers, dip, carrot sticks and chicken triangles.  There is probably about $20-25 in there of food that I won't be getting a chance to eat although my 2 girls will.

If I take that out of the equation it works out to be $15 per meal for 4 people.  I can't get take away noodles for 2 for that price.

The Postie came today too.  I now have my HRM and my DVD.  I also went to a local cheap chinese store and got a jacket for $10.  The jacket is ugly - but I don't care.  I don't think I can go walking in winter in just a t-shirt.  I think I am now all set - I have runners, clothes, a dvd for at home and a hrm to track myself.  There's plenty of caps/hats hanging around. 

Yes I am set.

No comments:

Post a Comment